Praktické informace

Druhy vyšetření:

 Vyšetření v zrcadlech: Do pochvy se zavádí gynekologiská zrcadla, která lékaři umožňují prohlédnutí pouhým zrakem poševní stěny a děložní čípek. Při tomto vyšetření může lékař zjistit záněty pochvy a děložního čípku, útvary viditelné z děložního čípku, poranění, jizvy apod. Také současně může provést vyšetření kolposkopem. To je vyšetření speciálním optickým přístrojem, který prohlíží pochvu a povrch děložního čípku. Lékař také může odebrat vzorek na bakteriologické (zjištění možného zánětu) nebo cytologické vyšetření. V tomto případě malým kartáčkem či vatovou štětičkou setře povrch pochvy, čípku nebo zevních rodidel a přenese se na sklíčko, kde se prohlíží pod mikroskopem.

Vyšetření pohmatem: Vyšetření se provádí mezi dvěma prsty jedné ruky zaváděnými do pochvy a prsty druhé ruky, která prohmatává podbřišek (bimanuální). Lékař získá představu o vnitřních rodidlech ženy (děloha, vejcovody, vaječníky), o jejich velikosti tvaru a uložení) Ztížené vyšetření bývá u obézních žen, při napínání břišní stěny, při náhle vzniklých gynekologických zánětech, kvůli bolesti nebo při naplněném močovém měchýři.

Rektální vyšetření: Toto vyšetření se provádí přes konečník. Provádí se především v dětské gynekologii. Děti přicházejí nejčastěji pro bolesti v podbřišku. Je nutný avšak citlivý přístup, často pomáhá přítomnost samotné maminky u vyšetření. Jako doplněk bimanuálního vyšetření je vhodné především u žen, u kterých má lékař podezření na nádorové onemocnění v malé pánvi.

Ultrazvukové vyšetření: Toto vyšetření umožňuje lépe prohlédnout podezřelé nálezy v oblasti malé pánve. V gynekologii se setkáváme buď s transvaginální (přes pochvu) sondou nebo se transabdominální (přes břišní stěnu). Výhodnější je vyšetření přes pochvu, kde je možnost bližšího kontaktu s vnitřními pohlavními orgány ženy.

Anketa

Chodíte pravidelně na lékařské prohlídky?

ano, zdraví je pro mě důležité (265)
93%

ne, nestíhám je (19)
7%

Celkový počet hlasů: 284